Книгарня «Є» і видавництво «Темпора» запрошують на дискусію з нагоди виходу книжки Олексія Сокирка «На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII – другої половини XVIII ст.», що відбудеться 7 грудня. Учасники: Олексій Сокирко, Максим Віхров. Початок – о 18:30. Модераторка – Юлія Олійник.
Історія Гетьманщини – Війська Запорозького – звично асоціюється в нас із галасливими козацькими радами, на яких розбурханий натовп запорожців обирав собі ватажка. Новоспечений лідер мав відповідати характеру і способу життя маси, котра вивищила його над собою, і буквально в усьому бути «батьком» козацького народу. Такий погляд на політичну еліту та її світ утвердила романтична література ХІХ століття, а трохи згодом і офіційна історична наука. На жаль, у цій картинці забракло місця тим реальним інститутам і практикам, котрі насправді рухали історією гетьманату – зокрема двору козацьких гетьманів. Не секрет, що від Середньовіччя й до Нового часу оточення та слуги володарів, які власне й утворювали двір, відігравали вирішальну роль у найважливіших подіях у житті держави, а сам двір, резиденція правителя, були справжньою ареною історії. Двір козацьких гетьманів не був винятком. Він увібрав питомі риси епохи, котрі споріднювали його з дворами суверенів і знаті: чітку ієрархічну структуру, штат придворних, церемоніал і власну гвардію. Двір, що фактично являв собою державу в державі, мав значний вплив на перебіг політичного життя країни, її володарів і політичних еліт.
Зняти покров таємничості з історії політичної культури й подивитися за лаштунки придворного життя гетьманської України ми спробуємо в рамках дискусії з нагоди виходу книжки історика Олексія Сокирка «На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII – другої половини XVIII ст.».