В українській літературі експериментальна проза завжди була синонімом авангардної. Письменники експериментували зі змістом і з формою. Започаткували експериментальну прозу 1925 року «сюжетники» — Олекса Слісаренко, Гео Шкурупій та Майк Йогансен. Завдяки їм з’явилися авантюрне і сатиричне оповідання, детектив, «химерна» проза.
Прагнучи виробити нові жанри, письменники спершу деструктували старі форми. Так з’явилися експериментальні романи Шкурупія, Йогансена, Дмитра Бузька, автофейлетон, пародійно-сатиричний роман.
Особливий простір для експериментів дала література факту. Майк Йогансен винайшов своєрідні жанри репортажу й нарису, Олексій Полторацький придумав «фактажі» і репортажну повість, Гео Коляда дав «роман нової конструкції», Гро Вакар написав антиколоніальний роман на основі мемуарів, а Бузько зі спогадів зробив «факто-оповідання».
ЛЕКТОР — Ярина Цимбал, літературознавець, науковий працівник Інституту літератури ім. Шевченка НАН України, авторка досліджень з історії української літератури 1920-х років, літературної урбаністики та літературного побуту.
Розклад лекцій циклу "Український авангард":
- 06.09 / Кверофутуризм
- 20.09 / Панфутуризм
- 04.10 / Нова генерація
- 18.10 / Валер'ян Поліщук
- 01.11 / Майк Йогансен
- 15.11 / Михайль Семенко
- 29.11 / Експериментальна проза
- 13.12 / Синтез мистецтв
ЛЕКЦІЇ ПРО ЧИТАННЯ — це відкритий лекторій від літературної майстерні «Бартлбі і компанія», що створена товариством Cicuta Bookshop.
Ми воліємо відмовитися від читання нецікавих книг, так само як і від розмов про їх авторів. Йтиметься про письменників, які змінюють уявлення про можливості літератури. Про тексти, які вивертають смисли навиворіт, в яких мова винайдений заново. Про те, як ці тексти зроблені, і що потрібно про них знати, щоб читання приносило задоволення.
Лектори — письменники, критики, філологи, літературознавці, культурологи, видавці.
ЛЕКЦІЇ ПРО ЧИТАННЯ відбуватимуться двічі на місяць в арт-центрі Closer.
29 листопада, Початок о 19:00. Вхід: вільний. Київ, CLOSER, вул. Нижньоюрківська, 31
Подія у Facebook: http://facebook.com/events/1624345591160521/
Обов'язкова онлайн-реєстрація - http://goo.gl/forms/pxBkGpyFPs
Якщо ви реєструвалися на попередні лекції «Бартлбі і компанії», вдруге реєструватися не потрібно.