16 Липня 2019, 05:31 | Реєстрація | Вхід

Юрій Макаров на Полтавщині показав Тараса Шевченка з айфоном і в образі Елвіса

Додав: pole_55 09 Лютого 2016 о 11:53 | Категорія: «Репортаж» | Перегляди: 1953
Матеріал підготував/ла: Роман Повзик | Фото: художник Юрій Шаповал, Галина Танай


У рамках проекту «Метро до Кибинець» журналіст і телеведучий Юрій Макаров провів на малій батьківщині поета Михайла Семенка лекцію про нешаблонного Тараса Шевченка.
Логотип проекту «Метро до Кибинець»

«Метро до Кибинець» — мистецький проект поетес Любові Якимчук та Галини Танай. Його метою є популяризація місця народження Михайля Семенка і самого поета-футуриста, якого розстріляли у 1937 році.

Лекція Юрія Макарова стала першим із заходів, які проводитимуться в рамках проекту. До цього Якимчук і Танай привозили листівки з віршами і зображенням поета. 

Шевченка як об’єкта лекції обрали, по-перше, тому, що це знайома кожному постать. По-друге, розповідь Макарова про Тараса Григоровича як людину продовжує роботу по деканонізації Шевченка, яку робив і Семенко — він свого часу спалював «Кобзаря» на вулиці. Крім того, Юрій Макаров як «людина з телевізора» допоміг привабити глядачів — його впізнавали і на пошті, і в сільраді. Тому організатори об’єднали приємне з корисним, влаштувавши таку лекцію.

Під час лекції Юрія Макарова

Документаліст 15 років тому зняв серію фільмів «Мій Шевченко», в якій теж намагався показати поета не шаблонним святим, а людиною зі своїми переживаннями і пристрастями. В лекції журналіст використовував переосмислені сучасними художниками образи Кобзаря, наприклад, Тарас Григорович з айфоном, як супергерой, як Елвіс Преслі.

Цей захід допоміг ініціаторам ближче познайомитися з кибинчанами і головою сільради. За словами Галини Танай, реакція людей на захід перевершила їх очікування.

Крім самої лекції, Галина і Любов передали книги до кибинецької бібліотеки. Їх вони перед тим збирали у Києві, оголосивши про акцію. Танай зауважує, що приміщення бібліотеки у Кибинцях, незважаючи на 1992 рік побудови, у дуже поганому стані. Там фактично немає опалення, дуже холодно. Але там працюють хороші бібліотекарі. У бібліотеці, до речі, є куточок Михайля Семенка, їхнього земляка. Книжки, які передали організатори, — сучасна українська та зарубіжна література.

Куточок Михайля Семенка

Перед лекцією Макаров з Галиною та Любов’ю познайомилися з головою сільради Людмилою Мисяк. Вона сказала, що у них є невеличкий сюрприз. Виявилося, що її син, молодий художник Ростислав Мисяк, який навчається у Полтаві, власноруч зробив макет майбутнього пам’ятника Михайлю Семенку з використанням зображення підземки. Його вразила цитата із Михайля Семенка: «І буде до метра паризького — дороги ніч од Кибенець».

Гості були вражені, тому що це абсолютно небанальна річ. Цей макет ще, можливо, покажуть фахівцям для консультацій, але Галині Танай сподобалося те, що люди мислять прогресивно і сучасно:

— Микола Степанович, власник місцевого готелю, розповідає про свої жоржини, жимолость і вранішні хмари на ставку так, що ти готовий негайно кинути все і переїхати з котами в Кибинці. Тут живуть люди, які не бояться мріяти і оточують тебе теплом і щирістю. Тепер на моїй особистій мапі є точка, куди я обов'язково повертатимусь. І я впевнена, що вже скоро туди приїздитиме все більше людей. Кибинці того варті.

Юрій Макаров з макетом Ростислава Мисяка

Макет пам'ятника Михайлю Семенку

Довідка: Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко, 1892 — 1937 рр.) — поет доби Розстріляного відродження, основоположник і теоретик українського футуризму (також відомого як панфутуризм), організатор футуристичних угруповань, редактор багатьох видань. 

Модернізував українську лірику урбаністичною тематикою, сміливими експериментами з формою вірша, запровадив нові образи й створив слова, покликані відбити нову індустріалізовану добу. Загинув під час сталінського терору. [Сторінка у Вікіпедії]

Роман Повзик

3 коментарів

avatar
Виправте будь ласка прізвище під фото. Має бути Мисяк а не Худяк.
"Юрій Макаров з макетом Ростислава Худяка"
avatar
Дякуємо за коментар! Оновлено smile
avatar
Якщо не брати до уваги цієї помилки, то стаття гарна. Мені сподобалась)

Залишити коментар

avatar