Надважливий вплив читання на формування демократії у суспільстві стане основною темою міжнародної конференції "Читання задля демократії” (Варшава — Київ), яка відбудеться 25 травня у змішаному форматі: іноземні учасники братимуть участь наживо у Варшаві (Польща), українські — через онлайн підключення ІА "Укрінформ”.
Читання книг — найефективніший інструмент для розвитку соціального капіталу та інклюзії, розвитку вчених, підприємців та винахідників. Дослідження в педіатрії, психології, соціальних науках, неврології та освіті показують, що читання навчає людський мозок критично мислити, розуміти складні значення та накопичувати дані, одночасно сприяючи емпатії та командній роботі. Усе це є ключовими компетенціями майбутнього. Відновлення галузі книговидання та промоції читання в Україні має включати негайні пожертви, які б допомогли українським видавцям вижити, а також довгостроковий план відновлення бібліотек (після 24 лютого 2022 року близько 500 бібліотек опинилися під ударом росіян, 158 частково зруйновані, а 47 не підлягають відновленню), запровадження перевірених на міжнародному рівні програм домашнього читання та навчання вчителів лідерству у сфері промоції читання.
"Підтримка втілення в Україні уже затвердженої урядом Стратегії розвитку читання — одна з тих задач, виконання якої здатне вплинути на розвиток українського суспільства у довгостроковій перспективі. Але в умовах війни Україні для цього критично необхідна підтримка партнерів, і ця конференція — один зі способів привернути до цього увагу. Вартість втілення цієї стратегії відносно низька, порівняно з величезними коштами, необхідними для відновлення інфраструктури України. Водночас ефект від цієї інвестиції може стати вирішальним. Це допоможе Україні виховати нове покоління компетентних, активних громадян, лідерів, готових взяти відповідальність за свою країну в наступні роки. Якщо ми хочемо, щоб в Україні побільшало демократичних лідерів, ми маємо допомогти виховати компетентних, критично мислячих читачів”, — переконана директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.
Світова спільнота працює над програмою довгострокової, стратегічної та системної допомоги Україні. Підтримка має бути спрямована не лише на відновлення промисловості та інфраструктури України, а й на формування сильного, демократичного, відкритого та незалежного українського суспільства.
"Стратегічне мислення та зрозумілі інвестиції – запорука майбутнього України (і світу!). Ось чому після перших місяців війни, сповнених емоцій і чудової співпраці, Universal Reading Foundation побачив необхідність почати дискусію про довгострокові продумані стратегії. Дослідження в багатьох областях свідчать про те, що рівень читання — це визначальний фактор процвітання інклюзивної демократії та сильної економіки. Це просте повідомлення, яке ми хочемо донести до міжнародної аудиторії: Україна має отримати кошти, спрямовані на підтримку бібліотек, видавництв і стратегій читання як у системі освіти, так і для домашнього читання. Кожен відповідальний за те, аби це стало можливим. Нездатність підготуватися до цього стане початком занепаду демократії в Україні в наступні роки”, – переконана Марія Дескур, президентка Universal Reading Foundation.
Про вплив читання на всі сфери життя людини та суспільства, а також про можливі шляхи поширення читання як життєвої практики серед українців під час конференції говоритимуть:
- Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України,
- Марія Гебріел, європейський комісар з інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді
- Олександра Коваль, директорка Українського інституту книги
- Ганна Новосад, SavED Foundation (Україна)
- Dr. Tomasz Makowski, Національна бібліотека (Польща)
- Dr. Joerg Maas, EU Read, Stiftung Lesen (Німеччина)
- Prof. Barry Zuckerman, Бостонський медичний центр; Reach Out and Read (США)
- Prof. Maryanne Wolf, Каліфорнійський університет (США)
- Cassie Chadderton, World Book Day (Великобританія)
- Fiona Evans, National Literacy Trust (Великобританія)
- Марія Дескур, Universal Reading Foundation (Польща)
Час проведення: з 13.00 до 19.00.
Робочі мови: українська, польська, англійська.
Приєднатися до конференції можна за посиланням.
Програма і детальна інформація про спікерів — за посиланням.
Організатори: Universal Reading Foundation (Польща), Міністерство культури та інформаційної політики України, Український інститут книги, Ukrainian Library Association, National Centre for Culture, Federation of European Publishers, EU Read, International Book Fair in Warsaw, Polish Chamber of Books, Summit Kniga, Vsesvit Magazine, World Book Day, SavED Foundation, National Literacy Trust, Stiftung Lesen, Club of Catholic Intelligentsia, Legimi.