29 Вересня 2023, 04:27 | Реєстрація | Вхід
Головна » Каталог » Локації » Музеї [ Додати іншу організацію ]


Літературно-меморіальний музей Лесі Українки

«Локації» | Категорія: «Музеї»
Житомирська область‎
Місто: Новоград-Волинський
Адреса: вул. Соборності, 76/2
Місткість локації: до 30 осіб

Тел.: 041-41-5-21 -80 |
Рейтинг: 5.0
Кількість переглядів: 3488


В ошатному будиночку над Случчю, в стародавньому Звягелі, 25 лютого 1871 народилася Лариса Косач, в майбутньому — знаменита українська поетеса Леся Українка. Через півстоліття після її смерті, 1 серпня 1963 року, тут було відкрито першу експозицію Літературно-меморіального музею Лесі Українки. А рік 100-річного ювілею народження Лесі Українки став воістину історичним для Новоград-Волинського: за Постановою Ради Міністрів СРСР від 11 вересня 1970 р. був створений літературно-меморіальний музей Лесі Українки. 

В п’яти кімнатах Літературно-меморіального музею Лесі Українки відтворено життя родини Косачів у Звягелі: документи, картини, фотографії, книги, меблі того часу. Представлені матеріали літературно-етнографічної діяльності А. П. Косач (Олени Пчілки). Особливе хвилювання охоплює відвідувачів в дитячій кімнаті. Експонується муляж метричної книги із записом про день і місце народження Лариси Петрівни Косач та унікальні меморіальні речі письменниці: український національний костюм, пенал, чашка, привезена нею з далекої Італії. Одинадцять щасливих років прожила тут родина Косачів. Спогади дитинства Звягельського періоду оживуть у творах Лесі Українки «Лісова пісня», «Купала на Волині», «Забуті слова», «Подорож до моря». В окремому залі Літературно-меморіального музею Лесі Українки експонуються реліквії родини Косачів та її оточення. Серед них — фотографія Лесі «Волинська хата», порцелянова тарілка, соусник, молочник, жіноче портмоне, передані музею Єлизаветою Іванівною Листовською. Доповнюють експозицію речі з родини Філіпа Ірінеєвича Немоловського приятеля Петра Антоновича Косача, лікаря, який лікував Лесю. Це аптечка, пляшечки для ліків, крісло, фотографії, передані музею племінницею Ф. І. Немоловського — Аллою Олександрівною Гарус. В 1985 меморіальний будинок з’єднали перехідною галереєю з будинком, де жили господарі Окружком, в яких молоде подружжя Косачів винаймала квартиру. Сьогодні Літературно-меморіальний музей Лесі Українки — це літературно-меморіальний комплекс з двох частин: меморіальної та відділу пам’яті поетеси «Серед живих жива», де експонуються матеріали багатогранної літературної спадщини Лесі Українки, твори українських письменників, оригінальні сувеніри та виготовлені з любов’ю подарунки музею. Представлені також матеріали щорічних, а з 1986 року — міжнародних літературно-мистецьких свят «Лесині джерела», що проходять у дні пам’яті геніальної поетеси на початку серпня. І здається в такі дні, що весь світ їде до Лесі для очищення, освячення, їде до Лесі на сповідь. 

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки активно займається виставковою роботою і підтримує тісні контакти з десятками наукових установ України та зарубіжжя. У музеї проходять наукові читання, плеяди паростків Лесиного краю, літературні вечори, тематичні заходи циклу «Свят-вечір» і популярні нині «Ночі в музеї». 

Музей гостинно відкритий для всіх бажаючих з 9:00-18:00 ( вих. - Нед, Пн.).
Теги: Леся Українка, музей, літературно-меморіальний музей, Новоград-Волинський