Ельфріда Єлінек - австрійська письменниця, феміністка, авторка романів, драматургійних творів, есеїв, літературної критики. В творчості сублімує власний та колективний травматичний досвід, охоплює феміністичну тематику та пише соціально-критичні тексти. Лауреатка Нобелівської премії 2004 р. в галузі літератури та низки інших престижних премій.
Збірка «Смерть і діва I-V. Драми принцес» вийшла у 2003 році, українською була перекладена у 2015 та видана Видавництвом 21. Це історії реальних та вигаданих героїнь, що повсякчас символічно або ж цілком реально гинуть від руки чоловіка.
Галерея персонажів Єлінек - це перехід від казкових та літературних героїнь (Білосніжка, Шипшинка, Розамунда) до міфологізованих ікон масової культури (Джекі, Мерилін, Діана) або ж інтелектуальних «дів» (Інґеборґ, Сильвія). Вона дає право голосу жінкам, проте одразуж змушує скористатися цим правом. Діви Єлінек говорять і тим самим знову перетворюються на символ, на річ у культурі.
Архетипні образи, що їх вибирає Єлінек, є ілюстраціями сучасного суспільства, яке під гаслом подолання ґендерної нерівності жінок продовжує їх витісняти на побутовому та семіотичному рівнях.
На зустрічі спробуємо проаналізувати книгу у контексті сучасного становища жінки в культурі та суспільстві. Чи залишається їй місце на рівних умовах, або ж вона продовжує перетворюватись на символічний елемент емансипації, що наділяють голосом, який не чують? Як діви Єлінек співвідносяться з українськими «дівами»? Обговоримо саркастичне зображення патріархальних структур, у яких і жінка, і чоловік зображені однаково жалюгідними і однаково жертвами, бо чоловік так само змушений убивати/ґвалтувати жінку, як і вона помирати від його руки і бути зґвалтованою.
Учасниці:
- Олександра Григоренко – перекладачка з німецької мови, фахівець-літературознавець з творчості Єлінек
- Надія Перевізник – громадсько-політчична активістка із питань рівності, співорганізатор конференції TEDxWomen
Організатори запрошують приєднатись всіх зацікавлених у творчості Єлінек, питаннях ґендерної рівності, літературознавців та критиків, а також всіх охочих.
Вхід вільний. Реєстрація обов’язкова за посиланням https://goo.gl/forms/xhrSOX73MkDse2mN2 або за номером 066 77 21 002
Київ, Книгарня-кав'ярня «Моя книжкова полиця», вул. Пушкінська, 7
Подія у Facebook: http://facebook.com/events/281524558936798/