05 Грудня 2021, 19:38 | Реєстрація | Вхід
/ 10 березня: "Концерт для Шереха". До 105-річчя Юрія Шевельова (м. Харків) - 5 Березня 2013

10 березня: "Концерт для Шереха". До 105-річчя Юрія Шевельова (м. Харків)

Категорія: «Події»
Дата: 05 Березня 2013 (Вівторок)
Час: 11:01
Рейтинг: 0.0
Матеріал додав: pole_55
Кількість переглядів: 986


Концерт для Шереха
Цього року виповнюється 105 років від дня народження Юрія Шевельова – видатного харків’янина, всесвітньо відомого вченого, філолога, мовознавця. На жаль, ім’я Шевельова й до сьогодні мало знане в рідному місті, зокрема, в Харкові немає жодного пам’ятного знаку, присвяченого вченому. Тому ряд харківських наукових та громадських організацій (Український клуб Слобідщини, Харківське історико-філологічне товариство, Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича та інші) виступив із ініціативою встановлення пам’ятної дошки Юрію Шевельову на будинку «Саламандри» (вул. Сумська, 17), де вчений жив з 1915 по 1943 рр. Харківський скульптор Олександр Демченко вже виготовив ескіз дошки, використовуючи шрифти та начерки знаного художника Валера Бондара. Всі, необхідні для встановлення дозволи та узгодження вже отримані. Всього для виготовлення та встановлення дошки необхідно зібрати 15 000 гривень. На сьогодні відкрито банківський рахунок, перевівши кошти на який можна допомогти в реалізації цього проекту.

10 березня о 18.00 в культурному центрі «Indie» (вул. Чернишевська, 4/6) відбудеться благодійний «Концерт для Шереха» (Шерех – один із псевдонімів Шевельова). Всі кошти з продажу квитків будуть передані на встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову. 

Участь у концерті візьмуть харківські поети й музиканти: Сергій Жадан, гурт «Ойра» та Андрій Кириченко, «Вулиця Курзу», Сашко Ушкалов, Олена Рибка, Катерина Каруник, Ігор Зарудко.

Реквізити: 
№26001393071 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805; ідентифікаційний код 23147740. На встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову у Харкові.«Шевельов дивився на мову поглядом європейського науковця, — розмірковує Костянтин Черемський, котрий особисто знав Шевельова, листувався з ним та приймав його в Харкові 1997 року. — Він не був заангажований ані політично, ані націоналістично в питаннях мови, він робив абсолютно об’єктивні й точні висновки, тому його думку визнано як авторитетну». Костянтин згадує, що під час приїзду до Харкова Юрій Шевельов зробив благодійний вчинок — перерахував свою Шевченківську премію українській гімназії №6. Зараз організатори акції сподіваються, що гімназія, зі свого боку, допоможе в установленні дошки вченому.

«Я познайомився з Шевельовим узимку 1996 року в Нью-Йорку, — згадує поет Сергій Жадан. — Ми, гурт творчої молоді, виступали там перед українською діаспорою, і він теж прийшов. Ясна річ, на той час я вже знав про нього. Більше того — для нас він був легендою. Навіть наш підлітковий максималізм не міг перекреслити цього факту. Для мене Шевельов завжди був одним із символів Харкова, а його офіційне невизнання — метафорою цього міста. Воно (невизнання) є доволі показовим, багато чого пояснює про те, що таке Харків і що з ним сьогодні відбувається». Сергій Жадан вважає, що постать Юрія Шевельова має виняткову вагу з погляду його беззаперечного авторитету в царині науки, надзвичайної масштабності й цілісності. Особливе значення має пов’язаність ученого з Харковом. Меморіальна дошка — це не просто жест ввічливості, переконаний поет, а відновлення справедливості, історичної та просто людської. «Це заповнення порожнечі, що залишається в повітрі через наше незнання і неувагу. Мені здається, дуже правильно знати про таких людей, котрі, за великим рахунком, і складають історію міста», — вважає Сергій Жадан.
Юрій Володимирович Шевельов (прізвище при народженні — Шнейдер. Псевдоніми Юрій Шерех, Гр. Шевчук; * 17 грудня 1908, Харків — † 12 квітня 2002, Нью-Йорк, США) — славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміґрації. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України (1991). Президент УВАН у 1959 —1961 та 1981 —1986 роках. Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор Альбертського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії.

Автор 17 книг, фундаментальних наукових праць: «Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови» (1965), «Історична фонологія української мови» (1979), «Нарис сучасної української мови» (1951). 


Оргкомітет: (063)2387014, (057)7623453, e-mail:cym-ua@ukr.net


0 коментарів

Залишити коментар

avatar